7 FAKTÓW O ETIOPII KTÓRE WARTO ZNAĆ

1. Kalendarz Etiopii

Jasne, wiele kultur ma swoje odrębne kalendarze. Ale w większości każdy z nich ma rok dzielący się na 12 miesięcy. W Etiopii natomiast rok ma 13 miesięcy, z czego 13 ma tylko 5 albo 6 dni (w roku przestępnym). Ponadto w Etiopii mamy teraz 2015 rok, co sprawia, że jesteśmy z naszym paszportem o 8 lat młodsi. Etiopczycy wykorzystali to i ich slogan turystyczny to „trzynaście miesięcy słońca!”

2. W Etiopii jest najwięcej miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w całej Afryce

Etiopia zajmuje pierwsze miejsce wśród afrykańskich krajów z największą liczbą miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie jest ich 9, od miejsc kultu religijnego po obszary przyrodnicze. Wśród nich jest między innymi Park Narodowy Simien, Krajobraz Kulturowy Konso czy wykute w skale kościoły.

3. W Etiopii mówi się ponad 80 językami

Nie jest tajemnicą, że w wielu krajach afrykańskich ludność posługuje się nie tylko jednym językiem narodowym. Etiopia przebija je wszystkie . Funkcjonuje tu ponad 80 języków etnicznych i sami Etiopczycy nie potrafią ich wszystkich wymienić.

4. Ponad połowa gór Afryki znajduje się w Etiopii.

Piękno Etiopii zachwyca. Oprócz wspaniałego krajobrazu pustynnego i wulkanicznych płaskowyżów, Etiopia jest niesamowicie górzysta. W rzeczywistości około 70% gór Afryki znajduje się w Etiopii.

5. Pierwszym Afrykaninem, który zdobył złoty medal olimpijski, był Etiopczyk.

Abebe Bikila, etiopski maratończyk, był pierwszym Afrykaninem, który przywiózł do domu złoty medal olimpijski. Zdobył upragnioną nagrodę podczas letnich igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku i zaszokował świat. Nie tylko dlatego, że wygrał w rekordowym czasie, ale też dlatego że biegł boso! Ponownie wygrał cztery lata później w Tokio, tym razem już w butach.

6. Etiopia nigdy nie była skolonizowana

Ze wszystkich 54 krajów w Afryce Etiopia jest jedynym krajem, który nigdy nie był skolonizowany. Krajem, który próbował dokonać kolonizacji tego wschodnioafrykańskiego kraju, są Włochy. Jednak nigdy nie udało im się wygrać z dumnymi Etiopczykami.

7. Etiopia ma swoją religię

Etiopski Kościół Prawosławny Tewahedo jest drugim (po Armenii) państwowym kościołem na świecie. Powstał w IV wieku. Jego głównym językiem liturgicznym jest ge’ez. Etiopczycy są bardzo wierzący, nawet jeśli wyznają inną niż Tewahedo religię.

Wisdom Ethiopia Europe Agent